Greenhouse Gas Protocol a obowiązujące zasady raportowania
Zrównoważony rozwój | Ślad węglowy
Przedsiębiorstwa i inne organizacje coraz większą wagę przywiązują do zrównoważonego rozwoju i redukcji swojego śladu węglowego. Budowanie wartości poprzez zrównoważony rozwój służy przedsiębiorstwom nie tylko do uzyskania przewagi konkurencyjnej, ale również do pozyskania atrakcyjnego finansowania, gdyż coraz więcej banków i innych instytucji finansowych uwzględnia zrównoważenie biznesu i wysokość emisji gazów cieplarnianych przy ocenie zdolności kredytowej. Dodatkowo w związku z przyjęciem Corporate Sustainability Reporting Directive (dalej: dyrektywa CSRD) wiele przedsiębiorstw już od 1 stycznia 2024 r. objętych zostanie obowiązkiem obliczania śladu węglowego i raportowania w tym zakresie. Organizacje, które potrafią zmierzyć swój ślad węglowy, mogą zarządzać poziomem emisji poprzez modyfikację swoich działań i procesów. Bez tego pomiaru nie jest możliwe redukowanie emisji i uzyskanie neutralności klimatycznej.
Czym jest GHG Protocol
GHG Protocol to globalny standard, zgodnie z którym przedsiębiorstwa i inne organizacje mierzą swój ślad węglowy i zarządzają emisją gazów cieplarnianych. Prace nad standardem rozpoczęły się w 1998 roku, a pierwszy standard został wydany w roku 2001. Na GHG Protocol składają się:
∑ The GHG Protocol Corporate Accounting and Reporting Standard,
∑ The Scope 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta